RATSUTAMISKUNST- HOBUSEGA HARMOONIAS
  • treeningud
  • KOOLITUSED
  • MINUST
    • Elulugu
    • Minu hobused
  • LUGEMIST
    • BLOG
    • Õpilaste tagasiside
    • Hobukäsitlus
    • Istakuõpe
    • Maatöö ja käekõrval treening
    • Akadeemiline ratsutamiskunst
    • Raamatusoovitused
    • Tsitaadikogumik
  • E-POOD
  • KONTAKT
  • ENGLISH

Õpilaste tagasiside 

Marelle (Valga): Olen suur Eda trennide fänn. Juba esimesel korral tundsin, et mõned baasteadmised ja istaku alustalad said täiendust. Ma olen küll kunagi minevikus noorte koondise tasemel võistelnud, aga mulle polnud ükski treener mõnd väga lihtsalt ja loogilist asja seletanud. Ehk, esimesest tunnist oli juba suur abi. Sain rahulikult oma hobustega edasi nokitseda ja Eda öeldud nõuanded kõrvus kaasas. Ausalt, tunnen, et olen nendest trennidest abi saanud ning enda hobustega parema kontakti saavutanud ja kindlasti on mu istak paremaks arenenud. Igal võimalusel lähen Eda trenni ja tunnen pärast, et see oli õigesse kohta investeeritud raha. ​
Iris (Tartu): Eda trennid on ülimalt sisukad ning õpetlikud, igast trennist võtsin ma kaasa palju teadmisi ning harjutusi edasiseks tegelemiseks. Eda seletab kõike detailselt, pöörates suurt tähelepanu nii hobuse kui ka ratsaniku biomehaanikale. Kui tekib mingi küsimus või arusaamatus, siis Eda ikkagi suudab leida viisi kuidas kõike selgeks teha.  Eraldi tahaksin ma esile tuua kasu istakutrennidest. Tänu Eda harjutustele, selgitustele ning nippidele olen ma enda istakuprobleemidest, mis olid mulle mitu aastat muret tekitanud, kas lahti saanud või selle suunas liikumas. Tunnen, et ka mu hobusele on trennid kasu toonud ning minu hobune Luna tundub hetkel palju rohkem motiveeritud ning lõdvestunud olevat. Eda suudab võrdsel määral pöörata tähelepanu hobusele ja ratsanikule ning saab suureks abiks olla nii ratsutamises kui ka maatöös. Peale Eda trenne hakkasin ma palju rohkem enda tegevusi ning vigu analüüsima ja enda kehakeelt korrektsemini kasutama. Eda trennid on väga inspireerivad ning ma saan otseselt jaotada tööd enda hobusega kui "enne ja pärast”.
Lili Kolberg (Lääne- Virumaa):
"Olen käinud Eda trennides eelmise hobusega istakuõpet saamas ning praegusega maatööd tegemas. Trennid on olnud väga õpetlikud ja sisutihedad. Eda seletab kõik alati "raku tasandil" lahti. Nüüd on mul on neljaastamine araabia täisvereline täkk, kes polnud minu juurde tulles just eriti käsitletud. Ta oli arglik ja ettearvamatu. Võiks öelda, et ma isegi veidi pelgasin tema äkilisust ja temperamenti. Eda maatöö trennidega olen suutnud ennast hobuse jaoks selgemaks teha ja seeläbi on meievaheline usaldus kasvanud hüppeliselt. Hobune on endiselt keeruline ja terav, aga samm-sammult ja Eda juhendamisel saab temast kunagi tundlik, kuid inimesele keskendunud ratsahobune! Eda on õpetanud mind hobust "kuulama" ja kehakeele abil hobusega "rääkima" nii nagu hobune sellest aru saab."
Eliise: 
Eda on väga põhjalik treener ning seda nii hobuse kui inimese osas, mida ju ongi vaja, kui tahta tõesti hobusega KOOStööd teha (versus suhtumine "Mina ütlen hobusele, mida ta peab tegema ja kui ta seda ei tee, siis on viga temas, et ta ei saa aru.").  Edal on äärmiselt terav silm ning ta tunneb väga hästi hobuse ja inimese biomehaanikat. Samuti meeldib mulle tema sõbralik otsekohesus ja oskus asju läbi kujundite ja näidete selgeks teha.
Tagasiside istakukoolitustelt:
         "Väga meeldiv koolitus. Sisutihe. Eda seletas kõige selgelt, samuti tegime palju praktilisi harjutusi."
"Väga meeldiv koolitaja ja sain palju uusi teadmisi, mis aitasid enda vigu paremini näha."
         "Sain juurde uusi mõtteid, õppisin rohkem enda keha jälgima."
"Väga tore koolitus, õpetlik ja kasulik! Sain palju häid nippe, kuidas paremini hobuse seljas istuda ja temaga ratsutada."
         "Koolitus pani rohkem mõtlema istaku olulisusele ja selle seotusele hobusele liikumisega."
"Sain koolitusel vastuse paljudele küsimustele ning minu kehatunnetus muutus iga nädalaga üha paremaks. Oskan nüüd rohkem tähelepanu pöörata sellele, mida ja kuidas ma sadulas teen ning kuidas see hobust mõjutab."
          "Olen äärmiselt õnnelik, et sain osaleda sellel koolitusel. Sain nippe, kuidas jälgida oma keha ja mida tegema teisiti, et hobune paremini liiguks."
"Koolitus oli väga sisukas, Eda oskas hästi seletada asju lahti."
Picture
Picture
Picture

Arma ratsatalu (Lääne-Virumaa) treener Mare Kalme:
​
"Oleme juba alates 2015. aasta lõpust Edaga koostööd teinud, et oma tallis käivatele õpilastele jagada uusi teadmisi ja oskuseid. Kõik algas sellest, kui osalesin ise Eda koolitusel ja leidsin, et maatöö oleks suurepärane vahend meie talu hobustele (keda kasutame peamiselt õppehobustena ja turismis) leidmaks paremat tasakaalu ja töötamaks õiges asendis. Oma igapäevast tööd peavad hobused tihti tegema päris algajatega, mis on hobusele küllaltki raske just seetõttu, et märguanded on ebaselged. Käekõrval tööd tehes saan nad jälle tundlikumaks muuta ning seljas pole nii palju vaja käiagi (paljud ju väiksemad laste ponid). Meie õpilastele meeldib samuti Eda trennides käia, sest tunnid on väga huvitavad ja individuaalsed. Lapsed osalevad nii istakutrennides hobuse seljas kui ka käe kõrval, et mõista paremini hobuste käitumist ning enda kehakeelt. Grupid saavad alati ruttu täis ja uut trenni oodatakse suure huviga. Igal juhul jätkame oma koostööd, sest nii hea on näha, kuidas hobused seda tööd naudivad. Ning suured ja väiksed õpilased proovivad oma istakut ja märguandeid aina parandada ja täiustada.  Lapsed õpivad mõistma, et ratsutamises on kogu aeg midagi õppida ja see on väga huvitav."

Picture
Karine Rajasaar (Rapla vald):
Eda on käinud minu juures treeningtunde andmas 2016. aastast alates, mil tegin esimest tutvust ratsutamiskunsti, sirgsustreeningu ning maatööga. Seejärel olen nautinud iga hetke sellest teekonnast. Tunnen, et see on just see, kuidas tahan oma hobusega suhelda. Iga treening on sammuke lähemale kergusele hobuse liikumises ning minu teadlikusele oma keha suhtes. Edast õhkub jäägitut pühendumist ning ta teab alati, kui paljuks mina või hobune sel hetkel võimelised oleme. Igas treeningtunnis kordame üle kodutöö ning võtame ette järgmise ülesande. Eda juhendab harjutuste sooritamist taktitundeliselt, kuid konkreetselt ning annab ausat tagasisidet. Väikestest detailidest kasvab välja keeruline harjutus. Ootan iga uut tundi põnevusega ning harjutan hoolega kodutööd. Minu hobusest on saanud tundlik ja innukas treeningukaaslane, kes iga uue harjutuse võtab vastu kui väljakutse ning mille sooritamise üle ta uhke on. 
Raili (Läänemaa):
"Eda maatöö ja istakuõppe tunnid on olnud minu jaoks väga huvitavad ning arendavad. Ka minu tundlikule hobusele, kes agaralt kõikide asjade kohta arvamust avaldab, on selline lähenemine meeldinud. "
Inga Mear (Järvamaa):
​

"Eda trenne sattusin ma võtma juhuslikult tänu sõbrannale, kes on klassikalise ratsutamiskunsti tulihingeline austaja ja praktiseerija ning väga entusiastlikult soovitas. Minu „hobusehullus” sai alguse siis, kui olin viie-­kuue aastane. Ma ei ole kunagi tegelenud hobuspordi­ ega võistlemisega, vaid olen olnud 20 aastat tallimees. Niisiis, kuna pool elu on möödunud hobuste keskel, siis arvasin, et oskan ja tean... Nüüd ma muudkui avastan hoopis teistmoodi maailma koos hobustega: kuidas olla hobusele parem partner ning saavutada koostöö ja omavaheline harmoonia. Oleksin justkui nagu leidnud uue suhtlus­- ja käsitlusmeetodi, mille läbi hobustest paremini aru saada ja ka ennast hobustele paremini arusaadavaks teha. Need trennid on õpetanud mind olema enda ja hobuse suhtes tähelepanelikum, kannatlikum ja hoolivam ja mis peamine, on avanud mu silmad nägemaks paljutki hobuse  vaatenurgast."
Picture
Picture

Anu (Harjumaa): 
​

Eda jäi mulle esmalt silma "Oma hobu" jaoks kirjutatud artiklitega. Hakkasin lugema tema blogi ja vaatama soovitatud viiteid. 2016 algul Eda läbi viidud istakuseminarid olid väga populaarsed, osalesin oli kasulik! Eda fänniks sain 2016 aprillis toimunud käekõrval tööd tutvustaval seminaril Sõbra tallis. Ühe osaleja vedas tema hobune kolm korda järjest maneežist välja ja Eda õpetas seejärel hobusele kombeid. Näitas leebelt, aga kindlalt, mis on lubatud ja mis mitte. Mind vaimustas kuidas ühe seminaritunni jooksul muutus „ülekäte“ lastud looma käitumine silmnähtavalt paremaks. Nägin kui olulised on õigel hetkel antud märguanded ja kuidas oskusliku järeleandmisega on võimalik hobusele stressivabalt õpetada, mida temalt oodatakse. Suve algul juhtunud õnnetuse järel ei saanud ma mõnda aega ratsutada ja hakkasin otsima võimalusi oma hobuse käekõrval treenimiseks. Esimesed tunnid õnnestus võtta Marius Schneideri seminaril kohatud Saija Autiolt 2016 sügisel ja nägin kuidas mu seni endasse sulgunud hobune hakkas Saijaga suhtlema … tahtsin ise ka sedasi osata ja asusin harjutama :)  Mul on kogenud ja heade kommetega hobu, seadsin sihiks õppida harjutusi tegema nii, et neist oleks hobusele kasu ja meil oleks koos tore. Üksinda ilma treenerita pusimisse ma ei usu ja kui 2017 suvel kuulsin, et Eda on meie kanti tulemas, võtsin ühendust. Eda õpetab nii mind kui hobust ja jätab kodutöö, trennid on põnevad ja motiveerivad. Olen väga rahul ja plaanin jätkata kuni Eda jaksab ringi sõita ja trennipäevi teha.
Picture
Foto autor: Anett Jaadla
Marge Kaljuste (Järvamaa):
Olen tegelenud akadeemilise ratsutamiskunstiga alates märtsist 2016. Alguse sai kõik sellest, et ostsin endale 4 aastase noore hobuse ning arvasin end olevat suuteline  teda õpetama. Peale paari ebaõnnestunud  katset temaga kontakti luua- või pigem teda ennast kuulama panna mõtlesin juba teisti ja otsustasin abi otsida.
Teadsin, et minu sõbrad võtavad tunde Edalt. Kui Eda oli taas meie kanti tulemas, registreerisin ennast trenni võtma. Esimesest kohtumisest jäi mulle väga võimas mulje, Eda seletas asju lihtsas keeles ning ei andnud millegagi mõista, et saamatu olen.  Nii hakkasin tasapisi pusima ja see tunne teha midagi koos oma hobusega on imeline. Kogu õpetatu /kogetu on andnud mulle enesekindlust ja innustanud alustatud teekonda koos oma hobusega jätkama.  


Picture

Marjeta Lumiste (Tartumaa):

"Kui 2016 aastal sain endale oma esimese hobuse siis üsna pea sai selgeks, et päris omal käel ma oma hobusega suhtlemisega hakkama ei saa. Vähemalt mitte sellises kvaliteedis ja koostöös, mida ma tahtsin. Lahendust otsides ja Eda kodulehe leides, oli kohe selline õige sisetunne. Raamatutest ja youtube´i videodest võib küll  vaadata harjutusi aga need ei aita sul näha ise ennast kõrvalt. Eda on aidanud mul näha väikseid detaile nii minu enda kehakeele kui hobuse omasid, mis on osutunud ülioluliseks. Teiseks meeldib mulle väga Eda paindlikkus ja taktitunne inimeste ja loomadega suhtlemisel. Ma tean, et ma võin julgelt oma muredest ja mõtetest rääkida ilma, et need saaksid halvakspanu või kuidagi negatiivset kriitikat. Pigem saavad neist toredad arutelud ja ühised lahenduste leidmised. Eda on selline haruldane treener, kellel on tugev nii praktika kui teooria  nii inimeste kui loomadega suhtlemisel, ülipeen tunnetus ja sõbralik, hooliv suhtumine."
Kirke (Tartumaa): 
​

"Olen tegelenud akadeemilise ratsutamiskunstiga alates oktoobrist 2015. Alguse sai see teekond läbi soovi teha midagi uut ja põnevat, midagi, mis ei keerleks ainult ratsutamise ümber, midagi, mis arendaks meid läbi maatöö.
Alustasime  nii tavalisest asjast nagu hobuse õige käsitlemine: tuli välja, et ei ole see nii tavaline midagi, need pisikesed halvad kombed, mis on mulle endale omaseks saanud nagu nt tirimine, olid ebavajalikud, kõik, mida vaja oli, oli väike, kuid konkreetne märguanne, mis toimis palju efektiivsemalt. Hakkasime tegema ka õiget kordetamist, kus on edasiviiv jõud ja tagasitoov jõud. Õppisin hobusega suhtlema läbi kehakeele, mitte läbi kordenööri, see oli pigem suunanäitaja. Hakkasime üksteist palju paremini mõistma, meie suhtlus muutus korraga nii palju kergemaks.
Edasi liikusime LFS-i juurde [lühend inglise keelest: lateral bend- forward down- stepping under], see tegi silmad ette, mida peaks tähendama tegelikult tasakaalus hobune, see tõi välja ka põhilised vead, mida parandada. Vabatreening arendas samuti üksteise mõistmist. Õlad sees harjutus andis juurde tasakaalu ja keha kontrollimist läbi kergete märguannete, hobune sai end korralikult painutada. Just alustasime ka traaversi õppimisega. Samuti tegime algust ratsutamistreeningutega ning võin öelda, et vist alles nüüd hakkan aru saama, mida tähendab üks ,,hea istak”. 
Mulle meeldib see koht, kuhu me oleme juba jõudnud ning olen elevil, mis meid veel ees ootab. Kõik, kes tahavad lahedat teekonna akadeemilise ratsutamiskunsti maailmas ette võtta, soovin teile kõige enam just kannatust ning nautige täiel rinnal hobusega koosveedetud aega."

Elerin Innos (Järvamaa):

"Eda on käinud mind korra kuus juhendamas alates 2015. aasta juunikuust.  Suviti palaval parmuhooajal, talvel põlvini lumes ja poris. Ilm pole vabanduseks. Tema trennides keskendume teadlikule hobukäsitlusele: kuidas suhelda oma hobusega dialoogi vormis, et mõlemad osapooled üksteisest mõistaksid.  Õpin ka seda, kuidas treenida oma hobust käekõrval ja ratsutades, et ta oleks tugev, nõtke ning kergesti juhitav, kasutades eetilisi treeningpõhimõtteid hobuse tervist kahjustamata.
Eda trennis ei teki tunnet, et ma ei oska või mu hobune pole piisavalt hea. Ta lähtub nõuannete andmisel hetkesituatsioonist, ei nõua minult ja hobuselt  seda, milleks me veel valmis pole. Kõige rohkem meeldib mulle see, et ta oskab hobust kuulata ja näha ning tänu tema tähelepanekutele avanevad ka minu silmad iga kord järjest rohkem.
Olin eelnevalt ka iseseisvalt praktiseerinud maatöö harjutusi, kuid nüüd tagantjärgi mõeldes tegin neid harjutusi lihtsalt harjutustena: teadsin, et  neid peab tegema- selleks et hobusega kontakti parandada- kuid tegin neid nagu korrutustabelit, ilma hobust tegelikult tähele panemata. 
Tänu Edale on minu ees avanenud hobusega suhtlemise täiesti 
uus dimensioon. Olen saavutanud oma hobusega suhtlemise, mis põhineb teineteise mõismisel, usaldusel ja  koostööl. Mu hobuste silmad säravad ja see ongi kõige tähtsam!"
Picture

Kerli Kolberg (Harjumaa):
​
"Olen väga rõõmus, et leidsin sellise inimese nagu Eda. Hakkasin otsima  inimest, kes aitaks  mul end  hobustele  paremini mõistetavaks teha, kui võtsime oma esimesed ponid. Mõlemad  noored poisid, ratsastamata ja õpetamata. Pisike poni Killu oli alguses rohkem kahel jalal kui neljal :) Harjutasime käekõrval kõndimist ja lõpuks ka kordetamist, kuid sain aru, et miskit ei toimi-  Killu jookseb lihtsalt hirmust ja ei saa tegelikult üldse aru, mida ma temalt soovin. Sain aru, et ma pean endale kedagi appi kutsuma, kes aitaks mul hobustega paremini suhelda.  Minu jaoks on oluline, et  õpetamine oleks loomale meeldiv protseduur ja kogemus ning, et toimuks loomulik  suhtlemine loomaga. Kuigi Eda on meie juures käinud üsna vähe, olen temalt väga väga palju õppinud. See, kuidas ta suudab  rahulikult suhelda nii hobuse kui inimesega, on suurepärane.  Eda ei võrdle kunagi kedagi, vaid võtab just seda paari sellel hetkel nii nagu nad on ning jälgib  arengut- igaüks on indiviid ja  kõiki ei saa võtta ühe normi järgi. Ja just see mulle Eda puhul väga- väga meeldib, et  ta muudab õppimisprotsessi meeldivaks nii hobusele kui ka  inimesele. Loomulikult kõige selle juures on teadmised need, mida Edal samuti väga  palju on ja  mida ta lahkelt ka  soovijatele jagab :). Iga kord  mõtlen, kuidas see tund jälle nii ruttu läbi sai ja  jään uut ootama. Olen väga tänulik, et Eda leiab aega meie juures käia ning korralda ka hobukäsitluse  õpipäevi laiemale kuulajaskonnale."

​
Picture
Fotod Merle Lust ja erakogu                                                                                                                                                                                               edavallimae@gmail.com
Copyright Eda Vallimäe © 2022                                                                                                                                                                                                     +372 590 21564 
  • treeningud
  • KOOLITUSED
  • MINUST
    • Elulugu
    • Minu hobused
  • LUGEMIST
    • BLOG
    • Õpilaste tagasiside
    • Hobukäsitlus
    • Istakuõpe
    • Maatöö ja käekõrval treening
    • Akadeemiline ratsutamiskunst
    • Raamatusoovitused
    • Tsitaadikogumik
  • E-POOD
  • KONTAKT
  • ENGLISH